LOADING
April 4, 2019 3 Comments

اجرای آزمون های آنلاین به زبان فارسی

مریم محمدی

اگر می خواهید
آزمایشهای رفتآری آنلاین به زبان فارسی اجرا کنید
اما برنامه نویسی تحت وب بلد نیستید


اگر میخواهید
نظرسنجی آنلاین به زبان فارسی اجرا کنید
اما از داخل ایران به سرویس هایی مثل Amazon Mechanical Turk دسترسی ندارید


اگر میخواهید
رفتار کاربر در اینترفیس طراحی شده برای App یا وبسایت خود را بسنجید
اما وقت برنامه نویسی جداگانه برای یک آزمون کامل ندارید

پلتفرم testable راه حل شماست


در دهه های اخیر دانش زبان شناسی از مطالعات صرفی و معنایی به سمت تحلیل های کاربردی (Pragmatic) و روان شناسی زبان (Psycholinguistics) تغییر کرده است که در آن تعاریف و تحلیل های جدید بر اساس رفتارهای زبانی گویشوران انجام می گیرد. در این بررسی ها، هدف مطالعه دریافت و عکس العمل گویشور در مقابل کلام است. به عنوان مثال در جمله شرطی که مادری به فرزند خود می گوید:”اگه کیفم رو بیاری، توش شکلات دارم” بررسی صحت جمله (truth-condition) معنی شناسی (Semantics) نمی تواند تحلیل درستی معادل جملات شرطی معیار (Canonical Conditional) به ما بدهد که طبق آن صحت گزاره دوم ”وجود شکلات در کیف” بستگی به صحت گزاره اول”آوردن کیف” دارد. در این نمونه صحت یا عدم صحت گزاره اول تاثیری بر گزاره دوم ندارد و تنها به کمک آزمون های کاربردی و روان شناسی زبان می توان به علت و نحوه عملکرد اینگونه جملات پی برد.

بسیاری از مطالعات کاربرد شناسی و روان شناسی زبان نیازمند محیط آزمونی می باشند که در آن درک و دریافت گویشور به کمک آزمون های استاندارد جمع آوری و مورد تحلیل و بررسی قرار بگیرند. جمع آوری داده ها در گذشته با آزمون های کتبی و به صورت حضوری انجام می گرفتند که در دنیای پرسرعت امروز کار بسیار وقت گیریست. هماهنگی تعداد مناسبی آزمون دهنده که بتوانند در زمان و مکان آزمون حضور بهم برسانند گاهی موجب طولانی شدن روند مطالعات می شود. به علاوه دسترسی به گویشوران یک زبان برای محققینی که در آن کشور زندگی نمی کنند کاری تقریبا ناممکن می بود. هرچند این روزها به کمک اینترنت مشکل جغرافیایی دیگر دلیل قابل قبولی نیست. پلتفرم های بسیاری مثل Amazon MTurk, SurveyMonkey, Prolific برای کمک به محققین جهت اجرای آزمون های آنلاین طراحی شده اند. اما مشکل این پلتفورم ها عدم دسترسی از کشور ایران (فیلتر بودن آمازون)، پرداخت حق اشتراک آنلاین (عدم دسترسی به سیستم های پرداخت جهانی)‌ و عدم تطابق با زبان فارسی (راست به چپ نویسی و بهم ریختگی حروفی مثل پ، گ، ی) است.

پلتفرم testable با راه اندازی بخش زبان فارسی به محققین فارسی زبان این امکان را می دهد تا به راحتی آزمون های آنلاین خود را پیاده سازی کرده و داده های خود را در حجم و سرعت بالایی جمع آوری کنند. با عضویت در این سایت شما می توانید فایل الگوی آزمون (trial_file.csv) را دریافت کرده و به کمک نرم افزار اکسل تغییرات مناسب را در آن اعمال و آزمون خود را به راحتی طراحی کنید. تمامی طراحی و پیاده سازی آزمون از طریق این فایل صورت می گیرد. این فایل به شما امکان می دهد تا سوالات آزمون خود را به صورت چند گزینه ای (Checkbox)، انتخابی (DropDown)، متنی (Textbox)، امتیازی (Rating) و غیره تعریف کنید. سوالات می توانند اجباری و یا اختیاری تعریف شده تا از پاسخ کاربر مطمئن شوید.

برای آموزش آزمون دهنده، شما می توانید در بخش instructions فایل trial_file توضیحاتی در رابطه با نحوه اجرا و روند آزمون بنویسید تا شرکت کنندگان قبل از شروع آزمون آن را خوانده و با آگاهی و کیفیت مناسب به سوالات پاسخ دهند.

همچنین می توانید در ابتدای آزمون از کاربر بخواهید مشخصات خود را وارد کند تا بتوانید تحلیل های مربوط به آزمون دهنده ها را نیز انجام دهید و یا فیلترهای خاصی مثل محدوده جغرافیایی، سن و جنسیت کاربر را برای انتخاب شرکت کننده مناسب به کار ببرید. فایل نتایج ارائه شده از سمت سایت Testable به شما امکان تحلیل زمان صرف شده برای پاسخ به هر سوال (Response Time) را نیز می دهد تا بتوانید بررسی کاملی از رفتار آزمون دهنده داشته باشید.

به عنوان مثال در یک آزمون مقایسه ای بین زبان فارسی و انگلیسی روی جملات شرطی همچون مثال بالا که به Biscuit Conditional معروف هستند، ۲ آزمون مجزا به زبان انگلیسی و فارسی با جملات یکسان در Testable طراحی و از آزمون دهندگان خواستیم تا میزان قابل قبول بودن جملات و همچنین دلیل استفاده چنین جملاتی را بیان کنند. تحلیل های نهایی نشان از کاربردهای یکسان اینگونه جملات در هر دو زبان بود.

3 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.