LOADING
August 28, 2022 Leave your thoughts

چرا فعالیت فکری به ما احساس خستگی فیزیکی می‌ده ؟

ستاره جلالی‌فر

اکثر ما بعد از یک روز طولانی و سخت پشت کامپیوتر، دوست داریم روی مبل ولو بشیم. در واقع می شه گفت این یک عکس‌العمل فیزیکی (لم دادن) برای کار سخت ذهنیه که در طول روز انجام دادیم.  مطالعه ی جدیدی  که امروز در موردش صحبت می‌کنیم می‌گه؛ وقتی ذهنی خسته می‌شیم، این ناشی از تغییرات متابولیک و انباشت یک ماده شیمیایی خاص در مغز ماست.

این مطالعه در اگوست 2022 در مجله current biology چاپ شده و افراد بزرگسال سالم رو مورد آزمایش قرار داده. نتایج این تحقیق نشون داده وقتی افراد بیش از ۶ ساعت روی یک موضوع خسته کننده و تکراری کار  کنند، در بافت مغز و مایع مغزی-نخاعی، ماده شیمیایی‌ خاصی به اسم گلوتامات انباشته می شه.

حالا این گلوتامات چیه؟ گلوتامات در اصل یکی از مهمترین مولکول‌هاییه که سلول های عصبی مغز ما برای مبادله سیگنال ازش استفاده می‌کنن! با فعالیت مغزی زیاد، گلوتامات آزاد شده در بافت مغزی انباشته و باعث مختل شدن عملکرد مغز می شه! در چنین موقعیتی، استراحت میتونه به مغز فرصتی بده تا گلوتامات آزاد شده رو جمع آوری و غلظتش رو در بافت، به سطح مناسب برای فعالیت نورون‌ها برسونه.

نکته جالب دیگه این بود که انباشت گلوتامات، ترجیحات افراد رو هم تحت تاثیر قرار میده. آزمایش نشون داد که همین  شرکت کنندگان بعد از یک روز کاری خسته کننده، پاداش کمتر آنی رو به پاداش بیشتر با تاخیر ترجیح می‌دادن.

شاید سوالی که اینجا میتونه مطرح بشه اینه که؛ چطور می‌تونیم سطح گلوتامات رو در یک محدوده‌ی نرمال نگه داریم، تا بازده کارهامون هم بیشتر باشه؟! با خواب کافی؟ ورزش کردن؟ یا استراحت‌های متناوب کوتاه مدت در طول روز؟

Leave a Reply

Your email address will not be published.